'

U poseti rudarima jalovinskih sistema Kopa „Drmno“

LOKALNE VESTI
Autor: Hit2
Izvor: TE-KO Kostolac, foto TE-KO Kostolac
Pet, 27.09.2024
0

Na površinskom kopu „Drmno“ trenutno se koristi šest sistema za otkopavanje jalovine. Njihov glavni cilj je da se ubrza i poboljša proces otkrivanja uglja, kako bi se osiguralo redovno snabdevanje ovim energentom, posebno tokom zime kada elektrane rade na punom kapacitetu. Visina sloja jalovine iznosi oko 125 metara, mereno od nulte tačke do najniže tačke gde počinje ugalj.




Jalovina se odmah iz očišćenog ležišta uglja odlaže na unutrašnje odlagalište Kopa „Drmno“.

Posetili smo deo proizvodnih fabrika, sistema BTO u ovim vrelim letnjim mesecima. Suša već predugo traje i kad vetar duva nosi pesak i zemlju kao u Sahari. Etaže iz daleka podsećaju na tortu sa šest kora, a svaka kora krije stotine i hiljade godina istorije i taloženja materijala. Svu rudarsku opremu pokreće i opslužuje 337 rudara. Naš domaćin je Aleksandar Pantić, glavni inženjer za proizvodnju otkrivke na Kopu „Drmno“ sa kojim smo obišli jalovinske sisteme. Krenuli smo od Šestog, najnovijeg.


− Na vršnoj etaži visine od 18 do 28 metara jalovina se otkopava Šestim BTO sistemom duž kompletnog fronta. Trenutna dužina ovog sistema je oko 10 kilometara. Etažu otkopava bager 5 (SRs 2000/3), dvodelna mašina od 3.200 tona

sa rasponom kopanja od 154 metara. Rekord ovog sistema ostvaren u maju ove godine kada je otkopano 1.603.000 kubnih metara jalovine. Glavna specifičnost ovog sistema je to što pogonske stanice rade bez trakara i da se sistem traka pušta daljinski iz dispečerskog centra. Posadu na bageru 5 i odlagaču 6 čine prvi i drugi bagerista, pomoćnik, bravar i električar, a o kompletnom sistemu u toku druge i treće smene brinu rudarski poslovođa i nadzornik − kaže Aleksandar Pantić.


 


U kontejnerima na kopu srećemo logistiku Šestog BTO sistema i poslovođu sa nadzornicima.

Goran Bogdanović, poslovođa zaslužan je za otkrivanje i izvlačenje dva broda, stara više stotina godina, koje posetioci mogu da vide u Viminacijumu.

− Mi otkopavamo vršnu etažu koja sudeći po nalazima arheologa ima naslage stare najmanje 1.800 godina − kaže Goran.

− Ovo je najnoviji BTO sistem i daje odlične rezultate u proizvodnji. Odlična je i saradnja ljudi na sistemu, tako da uspevamo da držimo visok nivo proizvodnje.




U kontejneru je i Filip Radulović, nadzornik, mlad radnik.

− Naša smena, a i druge smene na ovom sistemu su zaista kompaktne, a mašine moćne − kaže Radulović.

− Ovo je automatizovan sistem tako da radi bez trakara, pa je na nama iz nadzornog osoblja obaveza da obilazimo ceo sistem dug 10 kilometara. Proveravamo rad transportera, kako bismo bili sigurni da sve rolne rade kako treba, da neće doći do zaglavljivanja i da na pretovaru nema istrešenog materijala, koji treba ukloniti. Ništa bez transporta i vozila, jer su poprilično velike razdaljine koje treba prevaliti.